Giresun Bülten
HV
11 AĞUSTOS Perşembe 17:26
Advert

Bu Şehirde Artık Giresunlular da Var

GİRESUN
Bu Şehirde Artık Giresunlular da Var

Tarih ve kültür kokan, medeniyetlere ev sahipliği yapmış kadim şehir İstanbul’da artık Giresunluların da gurur duyacağı bir projesi var. İBB Miniatürk alanı giriş kapısında yer alacak olan ve Giresun Vakfı tarafından projesi devam eden “Giresun Serender ve Su Değirmenleri” sergi alanı çalışmasında son aşamaya gelindiği bildirildi.

Vakıftan yapılan açıklamada “Miniatürk Proje alanımız 150 metre kare alan üzerinde % 60’ı yeşil alan, %40’ı ise bir adet Giresun’a özgü serenderden ve Yedi Değirmenler Parkını temsilen hafif rakımlı tepe üzerinde yer alan iki su değirmeninden oluşmaktadır.

 

Proje kapsamında su değirmeni taş ve çarkları dönecek şekilde dizayn edilmiş olup, su çarkları kompozit malzemeden özel olarak tarafımızdan tasarlanmış, tamgün dönecek şekilde faal olacaktır. Proje alanında geçen sene dikilen tüplü Giresun karası 4 adet fındık ocağı dikimi yapılmıştır.

 

“Giresun Serenderi ve Su Değirmenleri” projesinin, her gün yerli ve yabancı dört bin kişi tarafından ziyaret edilen Miniatürk alanında ilimizin sosyokültürel tanıtımına büyük katkı sunacağı, hemşerilerimizin önünde gururla duracağı bir proje olacak.

 

Proje kapsamında Giresun yöresine ait tarihi el değirmenleri, yayık, beşik, külek, kara lastik, kurutulmuş mısır koçanları vs. ayrıca sergilenecektir.

 

 

BAHRİ BODUR BAHRİ BODUR

YORUMLAR
UA-174539073-1