Giresun Bülten
HV
17 MAYIS Salı 17:24
Advert

Eğitim Sen Kadın Platformundan yapılan açıklamada, kadın cinayetlerine yönelik saldırılar kınandı.

Kadın Platformu’ndan "Kadın Cinayetlerine” tepki

GİRESUN
Eğitim Sen Kadın Platformundan yapılan açıklamada, kadın cinayetlerine yönelik saldırılar kınandı.

Giresun’da 2 ay içerisinde bir kadının erkek şiddetine kurban verildiğini belirten platform açıklamasında, “Kadını ve çocuğu koruyan yasalara göz diken, İstanbul Sözleşmesi’ni siyasi pazarlık meselesi yaparak fesheden AKP-MHP iktidar bloğu; çocuk istismarını olağanlaştıran, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı; hukuksuz davalarla kapatılmaya çalışılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğini kapatmaya çalışan zihniyet erkek şiddetinin, bu cinayetin failidir” denildi.
Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada daha sonra özetle şu görüşlere yer verildi: “Erkekler onlar sırf hayır dediği için, kendilerinden boşandığı veya ayrıldığı için veya hiç birlikte olmak istemediği için kadınları öldürme cesaretini, kadınlar öldürüldüğünde dahi yine o kadınların hayatını mercek altına alan, yine kadınların tercihlerini sorgulayan, öldüreni değil öldürüleni suçlayan savcılardan, hakimlerden, medyadan, iktidardan, toplumdan bir bütün erkek egemenliğinden, her gün kadınların yaşam güvencesini elinden alan AKP iktidarından alıyor” .“AKP iktidarı ve onun erkek egemen kurumları kadınların yaşam güvencesi olan haklarına saldırarak artık sadece kadın düşmanı politikaları uygulamakla kalmıyor, kadın katili oluyor”
"Her kadın cinayetinin arkasında yatan sebeple öldürüldü İrem Kostakoğlu. Bir erkeğe 'hayır' dediği için. İstanbul Sözleşmesi'ni kaldıranlar, kadınlar erkeklere 'hayır' diyemesin, 'hayır' derse yaşamasın istiyor. Kadınları öldürenler, erkek yargıdan, ülkeyi yönetenlerden güç alıyor. Onlara rağmen yaşayabilmek, hem de eşit ve özgür yaşayabilmek için İrem Kostakoğlu için isyandayız! “

Gokçe AYKUTGokçe AYKUT

EDİTÖR

YORUMLAR
UA-174539073-1