EYÜPSULTAN

Eyüpsultan'daki 5 dönümlük parsel yeşil alan oldu!

Eyüpsultan'da üzerinde yıllardır İETT peronu ve kreş yer alan yaklaşık 5 dönümlük parselin imar planları mahkeme tarafından iptal edilince İBB yönetimi tarafından yeni bir plan düzenlendi. Fakat plan AKP ve MHP'li üyeler tarafından reddedildi.

Eyüpsultan'daki 5 dönümlük parsel yeşil alan oldu!

İstanbul Eyüp’te üzerinde yıllardır İETT peronu ve kreş yer alan yaklaşık 5 dönümlük parselin imar planları mahkeme tarafından iptal edilince İBB yönetimi tarafından yeni bir plan düzenlendi. Fakat plan AKP ve MHP'li üyeler tarafından reddedildi. 

Planda mevcut duruma uygun şekilde “belediye hizmet alanı, kreş, yeşil alan” düzenlemesi yapıldı. Fakat Cumhur İttifakı, çoğunluğunu kullanarak parselin tamamını “yeşil alan” ilan etti. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Eyüpsultan'da yıllarca boş kalan alanın ne olacağı bir türlü kesinleşmemişti. Arazi 2003 tarihli planda yeşil alandı. 2010'da da parsele; “kültürel tesis, dini tesis ve yeşil alan” fonksiyonu verildi. Plan, açılan dava sonucu 2012'de yeşil alan miktarının azaldığı gerekçesi ile iptal edildi. Karar 2019'da kesinleşti.

TEKLİF REDDEDİLDİ

Yeni İBB yönetimi de parsel için plan teklifi yapıldı. Parsel, “kreş, yeşil alan ve belediye hizmet alanı” olarak düzenlendi. Teklif, 18 Kasım tarihli meclis oturumunda gündeme getirildi.

AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu İmar ve Bayındırlık Komisyonu, plan teklifini kabul etmeyerek arazinin tamamının “yeşil alana” alınmasını uygun gördü. Komisyonun raporu, Millet İttifakı'nın ret, Cumhur İttifakı'nın “evet” oyları ile onaylandı. Böylece üzerinde İETT peronu ve Akşemsettin Anaokulu bulunan parselin tamamı “yeşil alan” ilan edildi.