GİRESUN

Giresun’da tarıma yoğun ilgi gösteriliyor

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yürüttüğü ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finansa edilen “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” meyve vermeye başladı.

Giresun’da tarıma yoğun ilgi gösteriliyor

Giresun il Tarım ve Orman Bölge Müdürlüğü, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, “Çamoluk ilçemizde önceki üretim sezonlarında, siyez buğdayı ve ‘Coğrafi İşaret Tescilli’ Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi tohumluğu dağıtımları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Siyez buğdayının işlenerek un/bulgur haline getirilmesi amacıyla un değirmeni ve bulgur tesisi kurulmuştur. İlçemize Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin hasta ve harman işlemlerini kolaylaştırmak için bir adet toplar-döver hasat makinesi alımı da yapılmıştır.” bilgisine yer verdi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ TARAFINDAN İLGİYLE KARŞILANDI”

Proje çalışmalarını yerinde inceleyen Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, yatırımların çiftçilere ve Giresun’a hayırlı olmasını temenni ederek, “Proje çalışmalarına 2017 yılında başlanılmış olup bu kapsamda Siyez Buğdayı ve Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi tohumluğu dağıtımları gerçekleştirilerek bu ürünlerin ekim alanları arttırılmıştır. Projenin 1. Aşaması çiftçilerimiz tarafından ilgiyle karşılanmış olup önümüzdeki yıllarda ekim alanlarının Siyez Buğdayında 2.000 dekar, Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi’nde ise 1.000 dekara ulaşması hedeflenmektedir.” cümlelerine yer verdi.