Giresun Bülten
HV
11 AĞUSTOS Perşembe 18:37
Advert

MİLİS YARBAY OSMAN AĞA

GİRESUN
MİLİS YARBAY OSMAN AĞA

Sis dağından aşağı, Görele'nin nahiyesi Çavuşlu'dan denize dökülen bir Zıva Deresi vardır. Osman Ağa'nın babası bu dere boyundaki köylerden birindendir.

 

Feridunzade Osman 1883 yılında Giresun'un Hacı Hüseyin Mahallesi'nde dünyaya gelmiştir. Babası Feridunzade Mehmet Efendi, annesi Çemşitgiller'den Zeynep Hanım'dır. Çakır gözlü bir çocuk olarak dünyaya gelen Osman'ın babası fındık tüccarı, dedesi İsmail Ağa ise Rus limanları ile Karadeniz limanları arasında deniz ticareti yapa bir kaptandır. Ticaretle uğraştıkları için maddi durumları iyidir. Soyları Oğuz boylarından Çepni Türklerine dayanmaktadır. 

 

Osman Ağa Cesurdu. Gözünü budaktan esirgemezdi. Vatanın kurtuluşu söz konusu oldumu, aklına geleni hiç düşünmeden yapardı.

Elinden kırbacı hiç eksik olmazdı. Direktiflerin

de kırbacını çizmesinde şaklatmak adetiydi. Engel tanımazdı. Önündeki engelleri zor ile yıkardı. O'nda alev gibi parlayan Vatan sevgisi vardı. İdam kararına boyun eğmeyen bir milis komutan olarak, Saltanat'ın ve hilafetin karşısındaydı.

 

Osman Ağa'ya başkaları Topal Osman ve Osman Ağa diye hitap ederken kendi maiyeti arkadaşları AĞADAYI diye hitap etmeyi tercih etmişlerdir. Cesurdur, yüreklidir Ağalığı bundandır. Aynı zamanda vatanı içinde vefakârdır, Türk milliyetcisidir.

BAHRİ BODUR BAHRİ BODUR

YORUMLAR
UA-174539073-1