GİRESUN

NYPD'de İlk ve Tek Türk Captain:Giresunlu İdris Güven

Bugün tam bir başarı hikayesi paylaşacağız sizlerle. 175 yıllık geçmişi olan NYPD’de, ilk defa ‘captain' rütbesine getirilen bir Türk, İdris Güven'in hikayesi. Haberimizde Amerika'da nasıl polis olunabileceğine dair detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz. İbrahim Durhat, röportajı gerçekleştirmek üzere, İdris Güven'i Brooklyn'deki ofisinde ziyaret ediyor.

NYPD'de İlk ve Tek Türk Captain:Giresunlu İdris Güven

İdris Güven Kimdir?
Aslen Giresun'lu olan İdris Güven, yaklaşık 30 yıldır Amerika’da yaşıyor ve 16 yıldır polis olarak çalışıyor. Amerika’ya, İstanbul Alibeyköy'den göç eden bir ailenin çocuğu.
 
Ortaokul, lise ve üniversiteyi Amerika’da bitiren İdris Güven, bir süre Amerikan Hava Kuvvetleri'nde astsubaylık yapmış. Asker olarak kariyer yapmayı planlarken, 11 Eylül olaylarından sonra ortamın değişmesiyle birlikte, kendisinin de fikrinin değiştiğini dile getiriyor. Çocukluk hayali olmamakla birlikte, o zamanlar ani bir kararla polis olan Güven'in, ilk görev yeri Manhattan olmuş. Zamanla rütbe aldıkça, birçok farklı bölgede görev yaptıktan sonra, şu an Özel Harekat Bürosu'nda Emniyet Müdürü olarak görevine devam etmekte.
 
Güven; vereceği röportajda söyleyeceği her şeyin, tamamen şahsi fikirleri olduğunun altını çizerek, kesinlikle NYPD (New York Polis Departmanı) veya  New York Belediyesi’nin resmi açıklamaları olmadığını belirtiyor.
 
Amerika’daki Teşkilat Sistemi
Kısaca Amerika'daki sistemden bahseden Güven, 24.000’den fazla polis departmanı bulunan Amerika'da, polis teşkilatlarının belediyeye ya da eyaletlere bağlı olduğu bilgisini veriyor. Türkiye'dekinin aksine; bu sistemde her şehir merkezinin, her köyün, her kasabanın, her mahallenin, her beldenin kendine ait bir polis teşkilatı olduğunu söylüyor. Bu teşkilatlar arasında state polisleri, eyalet polisleri, sahil güvenlik, FBI gibi birimler olduğunu ve bunlar arasında yaklaşık 37.000 polisin görev aldığı NYPD'nin, Amerika’nın en büyük polis teşkilatı olduğunu ifade ediyor.
 
Tam bu noktada Güven, Amerika'da azmederek, odaklanarak bir şeylerin peşinden koşulduğu takdirde, o işlerin mutlaka başarıyla sonuçlandığını ifade ediyor. Mesela, ailesiyle buraya göç ettiklerinde kendilerine yol gösterecek hiçbir çevreleri olmadığına işaret ederek, bu ülkede doğmayan biri olarak çok çalışıp, adım adım buraya kadar geldiğini söyleyerek kendi başarısını örnek gösteriyor.
 
İlginç Bir Anı
Meslek hayatında suça karışmış bir Türk ile karşı karşıya gelip gelmediği sorusunu, Güven ilginç bir anısını paylaşarak cevaplıyor. İlk görev yeri olan Manhattan'da çalıştığı dönem, büyük bir alışveriş merkezinde, hırsızlık yaparken yakalanan bir Türk’ün; Türkiye’de cerrah olduğunu öğrenmenin kendisini çok şaşırttığını anlatıyor. Amerika’da, Türkler’in en çok trafik suçu işlediğini söyleyerek sözlerine devam ediyor. Genelde kurallara uyan, pek fazla suça karışmayan bir toplum olduğumuz kanısında.
 
Polis, Halk, Medya Üçgeni
Şu an itibariyle, Amerika’da polisin şiddet uygulamasıyla ilgili yoğun protestolar olduğunu hatırlatarak, medyanın bu durumu çok aşırı gündeme getirdiğini ifade ediyor. Kendisi ise, sessiz bir çoğunluk olduğu kanısında. Bu sessiz çoğunluğun, polisi sevdiğini ve yüzde yüz desteklediğini düşünüyor. Polisin kendi mahallelerinde gezip, suçu engellemesini istiyorlar diyor. Medyanın pompalamasıyla, sesi çıkan azınlığın ön planda olduğu fikrini savunan Güven’e göre; halk genelde saygılı, polisi seviyor ve polisinden hizmet bekliyor.
 
George Floyd Olayına Yorumu
George Floyd’u ölüme sürükleyen olayın, kesinlikle tasvip edilemeyeceğini söylüyor. Ama tabii, olay esnasında orada olmadığını ve videonun, olayın tamamını kapsamadığını ve George Floyd'un olayın başında nasıl hareket ettiğini bilemediklerini söyleyen Güven, vefat etmiş bir insanın arkasından kötü yorum yapmak istemediğini belirterek, bu olayı bir trajedi olarak yorumluyor.
 
NYPD'nin İlk ve Tek Türk ‘Captain'ı
New York Polis Teşkilatı’nın 175 yıllık geçmişinde ilk defa bir Türk, bu rütbeye getirilmiş. ‘Captain' yani bizdeki emniyet müdürü. Kendisini övmek istemeyen İdris Güven, bunun Türk halkı için de bir kilometre taşı olduğuna işaret ediyor. Bunun kendi başarısıyla sınırlı kalmayıp, Amerika'da başka Türk polislerin, kendisinden daha yüksek mevkilere gelmesini dileyerek sözlerine devam ediyor.
 
Amerika’da Bir Polisin Ortalama Kazancı Nedir?
Kendi kazancını örnek vermek istemeyen Güven, NYPD'de 5 yıl polis olarak görev yapan birinin, yıllık ortalama 120.000 $ maaş aldığını söylüyor. Sade polis rütbesiyle, yükselmesine gerek bile kalmadan. Bu rakamın, Amerika için güzel bir rakam olduğunu belirterek orta direk olarak nitelendiriyor. 22 yıl çakıştıktan sonra, çok güzel bir emeklilik hakkı kazanıldığından bahseden Güven, imkanları şöyle sıralıyor: Detaylı bir sağlık sigortası ve rahat tatillere çıkma imkanı. O sebeple, Amerika’da okuyup doktor olma şansı olanlara değil ama Uber'de şoförlük ya da bir restoranda garsonluk yapacaklara, çalışıp çabalayıp polis olmayı tavsiye ediyor.
 
Amerika'da Nasıl Polis Olunur?
Öncelikle kontenjan açılması gerektiğini belirten Güven, kontenjan açıksa başvuru yapılacak bölgenin polis teşkilatının, sınav tarihini açıkladığını ve bu sınavın da sadece genel kültür sınavı olduğunu söylüyor. Yüksek puan alanların mülakata çağrılmasıyla, kişinin kendi geçmişinin ve ailesinin araştırıldığını, sonrasında da fiziksel kapasiteye bakılmak üzere bir parkurda teste tabi tutulduğunu anlatıyor sırasıyla.
 
Bazı eyaletlerde, yalan makinesinden de geçildiği ve psikolojik testler de uygulandığı bilgisini veriyor. Çünkü, şiddete meyilli insanların polis olmasını istemiyorlarmış! Bu aşamaların biraz zaman aldığını, 6 ay ile 1-2 sene sürebildiğini belirten Güven, sonuç olarak her engel aşıldıysa ve sağlık onayı da alındıysa, adayın polis akademisine kabul edildiğini söylüyor. Polis akademisine yemin ederek başlandığını ve o an itibariyle artık polis olunduğunu söylüyor Güven. Akademi, Amerika genelinde ortalama 6 ay sürüyor ve sonrasında göreve başlanıyor.