EYÜPSULTAN

Şair Ashaf Halet Çelebi ve Kemalettin Tuğcu’yu Andık

Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Türk Edebiyatının iki önemli ismi Şair Ashaf Halet Çelebi ve Kemalettin Tuğcu için ölüm yıldönümlerinde mezarları başında bir anma programı düzenledi.

Şair Ashaf Halet Çelebi ve Kemalettin Tuğcu’yu Andık

Eyüpsultan Belediyesi Gençlik Merkezi ve Yazı Akademisi öğrencilerinin katıldığı anma programı kapsamında ilk önce Şair Ashaf Halet Çelebi’nin Küplüce Mezarlığı’nda bulunan naaşı ziyaret edildi. Ünlü şairin mezarı başında Kuran-ı Kerim okuyup, dua eden öğrenciler, Çelebi’nin şiirlerinden de okuyarak “ Şair Ashaf Halet Çelebi’yi Rahmetle Anıyoruz”pankartı açtılar.

Şair Ashaf Halet Çelebi’nin ardından modern Türkiye’nin masalcı dedesi Kemalettin Tuğcu’nun Çengelköy’de bulunan naaşını ziyaret eden öğrenciler, burada da Kuran-ı Kerim okuyup dualar ederek Tuğcu’yu rahmetle andılar.

Güzergah boyunca Eyüpsultan Belediyesi’nin profesyonel rehberlerinden Serdar Dumansız’dan İstanbul’un tarihi değerleri hakkında bilgiler alan öğrenciler, tarihin tozlu sayfalarında keyifli bir yolculuğa çıktılar. Köşe yazarı Enes Batman’ın da katıldığı anma programında Batman, öğrencilere Çelebi ve Tuğcu’nun yaşamından kesitler ve bilgiler aktarıp şiir okudu.