Giresun Bülten
HV
11 AĞUSTOS Perşembe 18:12

Şebinkarahisar'da kimyasal atıklar

ŞEBİNKARAHİSAR
Şebinkarahisar'da kimyasal atıklar

18 Kasım'da Giresun'nun Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Nesko Madencilik AŞ 'ye ait kurşun-çinko-bakır madeninin atık havuzunun patlaması sonrası kimyasal atıklar dereye karışmış 4 bin 500 tondan fazla kümyasal atığın çevreye yayıldığı belirlenmiştir. Zehirli kimyaslalarla yüklü atık su ve çamurlar Kılıckaya Barajına kadar ulaştı.

Barajın suyu artık zehirli

Memleketimiz ,Giresun İli, Şebinkarahisar İlçesi, Yedikardeş Köyümüzün hemen yakınında ve doğa harikası Çağlayan Şelalesinin hemen altında bulunan Nesko Madencilik AŞ ye ait , maden işlemede kullanılan siyanürle oluşan zehirli atıkların depolandığı flatasyon tesislerinde dün gece , zehirli atıkların depolandığı havuzların tamamı patlamış ve depolanan tüm zehirli atıklar , tesisin hemen altında bulunan dereye kontrolsüz bir şekilde sel oluşturarak akmıştır. Bu atıkların tamamı derenin devamında bulunan Kılıçkaya Barajımıza karışmış durumdadır. Bu konuda geçmişten bugüne kadar yöre halkı , sivil toplum kuruluşları ve tüm çevre bilincine sahip olan duyarlı insanlarımız tarafından yapılan sözlü ve yazılı uyarılar, tüm yazılı başvuruların dikkate alınmaması sonucu bu çevre felaketine sebebiyet verilmiştir.

 

Şebinkarahisar’da Çevre Felaketi

 

Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine riayet etmeden yapılan kontrolsüz madencilik ve kontrolsüz cevher işleme ve kontrolsüz , bilinçsiz depolama sonucu bu felaketin geleceği açıkça ortada olduğu halde görevli , yetkili ve sorumlular gereğini yapmadıkları için bölgedeki tüm flora, fauna zarar görmüş ve topraklarımız, bitki örtümüz ve sularımız zehirlenmiştir. Bu elim ve kabul edilemez sonuca sebebiyet verenleri kamu oyu önünde hesap vermeye davet ediyor ve haklarında gerekli yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Sadece ilçemizdeki madenlerin işlenmesinden oluşan atıkların değil, Giresun’un diğer ilçelerindeki madenlerin atıklarının da taşınarak depolandığı bu tesislerin patlamaya hazır bir bomca haline geldiği açıkça ortadayken biyük bir hısrla ve vahşice yapılan bu depolamaya göz yumanlar bölgede bu felaketten etkilenen tüm canlıların vebalini taşıyacaklardır. Yapılan hukuka aykırı ve suç teşkil eden eylemler sonucu doğan çevre felaketi nedeniyle buna sebebiyet verenleri kınıyor ve bir sivil toplum kuruluşu olarak geçmişte sorumluluklarını yerine getirmeyenleri göreve davet ediyoruz.

 

 

BAHRİ BODUR BAHRİ BODUR

YORUMLAR
UA-174539073-1