Giresun Bülten
HV
11 AĞUSTOS Perşembe 17:43
Advert

TOPAL OSMAN AĞA

GİRESUN
TOPAL OSMAN AĞA

"Biz eşkiya yada çabulcu sürüsü deyiliz. Elimizde tüfek, belimizde fişek varsa, bütün bunlar memleketimiz için kötü emeller taşıyan kafalara sıkmak içindir." 

                  OSMAN AĞA.

 

SİNEMA BASKINI;

Giresun'da bir Rum sineması vardı. Sinemaya Türkler'de gidiyordu.1919 Haziran ayında Rum kabadayıları sinemaya gelenTürklere ağır hakaretlerde bulundular.Türk seyircilerin feslerini yerkere atıp çiğnediler. Osman Ağa'ya da açık açık meydan okudular. Türkleri aşağılama olayına Giresun'lu Rumlar kahkahakarla güldüler. Türk seyirciler sinenayı terketmek zorunda kaldılar. 

 

Çirkin olay Osman Ağa'ya ulaştırıldı. Tatsız olayın hesabını sormak üzere, bir gece avanesiyle sinemaya baskın için şehre girdi.

 

Meşhur Tomoğlu İsmail Ağa, Yeniyol'da çetelerle görev bölümü yaptı. Hüsrev Ağa on kişiyle Sokakbaşı'nı, Paşo Ahmet Tonyalılarla Şubeyanı'nı, Şah İsmail yirmi kişiyle Çınarlar başını tuttular. Kalanlar sinemaya baskın vereceklerdi. 

 

Osman Ağa atını dizginleyerek sinemanın önünde indi. Kör Ağa'yı beş, altı arkadaşıyla kapıda nöbetci bıraktı. Osman Ağa arkadaşlarıyla içeri girdi. Film başlamıştı. Tomoğlu İsmail Ağa sinemacıya: 

"Hey! sinemacı başı! Yak şu lambaları, etrafı görelim!" diye bağırdı.sinema Rum seyircilerle doluydu. İçerde hiç bir Türk yoktu. 

 

Tomoğlu İsmail Ağa, "Kimse yerinden Irganmasın! Yakarım" diye seyircileri uyardı. Rumlar şaşkına döndü. Osman Ağa seyircileri yatıştırmak için yüksek sesle "Telaşlanmayın! Film izlemeye geldik. Kimsenin kılına dokunulmayacak" Diye bağırdı.

 

Osman Ağa, Tomoğlu İsmail Ağa ve Çakraklı Kara Ahmet'le bir locada oturdular. Film tekrar başladı. Bir çeyrek saat sonra makine durdu. Lambalar yandı. sinenacı sahneye geldi ve " Muhterem seyirciler! makine arıza yaptı. Filmin devamını yarın akşam izkeyeceksiniz". Bahanesiyle sinemayı boşaltmak istedi. 

 

Tomoğlu İsmail Ağa elindeki martininin dipciğini sert sert yere vurarak, "kimse dışarı çıkmayacak! Makine tamir edilinceye kadar bekleyeceğiz." diye bağırdı. Sinenada bulunan Rum kabadayıları tepkide bulunamıyorlardı. 

Osman Ağa sinirliydi. Yerinde duramıyordu. Locasından doğrularak Rum seyircilere:

 

"Biz eşkiya yada çabulcu sürüsü deyiliz. Elimizde tüfek, belimizde fişek varsa, bütün bunlar memleketimiz için kötü emeller taşıyan kafalara sıkmak içindir." diye haykırdı ve yerine oturdu. Makine bozulma sı yalanı sökmemişti . Çok sürmeden film yeniden başladı. Film son bulduktan sonra, Giresunlu Rumlar korkuyla başları önlerinde sinemayı terk ettiler. 

 

Sinema dağıldıktan sonra, çeteler yolda içtima edildi. Sabahleyin Çınarlar'da içtima olunmak üzere evlerine dağıldılar. 

--------------------------------------------------------------------------

Kaynaklar:

Osman Ağa ve Giresun Uşakları Konuşuyor.M.Şakir 

 

Milis Yarbay Osman Ağa kitabı Erden Menteşeoğlu 

 

Yakın Tarihimizde Osman Ağa ve Giresun Uşakları Erden Menteşeoğlu Hocamız.

 

OFT günlükleri.

BAHRİ BODUR BAHRİ BODUR

YORUMLAR
UA-174539073-1